Kristians blog

Så blev psykiatrien igen ydmyget
At tie er altså det samme som at tilstå, og at tils

Søndag 1 august 2010

 

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (kons.) er sidste forhindring, inden Aalborg Universitet kan uddanne læger. Foto: Søren Hytting

Med Akkrediteringsrådets godkendelse af Aalborg Universitets ansøgning om en kandidatuddannelse på medicinstudiet kan kun den nuudnævnte videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (kons.) slukke universitetets drøm om en lægeskole i Nordjylland.

Står det til ministeren, skal sagen afgøres hurtigt.

»Sagen har høj prioritet hos mig og ministeriet, og jeg håber på en afgørelse inden for en måned,« siger Charlotte Sahl-Madsen til DR P4 Nordjylland.

Ministeren kan omstøde Akkrediteringsrådets afgørelse, hvis hun vurderer, at et fjerde medicinstudie strider mod samfundsmæssige eller økonomiske interesser.

Fortilfælde
Aalborg Universitet skal dog ikke glæde sig for tidligt, da der er fortilfælde, hvor ministeren har nedlagt veto mod en ny uddannelse på baggrund af samfundsøkonomiske problemstillinger.

Normalt venter ministeriet på Rådets afgørelse om en uddannelse, førend det endelige godkendelsesarbejde bliver sat i gang. Men da de studerende allerede 15. marts har sidste frist for at søge om optagelse via kvote 2, haster det at få afklaret, om der skal oprettes et medicinstudie i Aalborg.

Derfor besluttede tidligere videnskabsminister Helger Sander (V) allerede i januar at sætte gang i ministeriets behandling af ansøgningen, efter Akkrediteringsrådet havde godkendt medicinstudiets bacheloruddannelse.

Det betyder, at embedsmænd har indhentet blandt andet prognoser for det fremtidige behov for læger i Danmark og en vurdering af de økonomiske omkostninger ved en ny lægeuddannelse.

Uddannelsen når dog næppe at få ministerens godkendelse inden ansøgningsfristen for kvote 2 ansøgere på mandag.

Det udgør dog ikke nogen trussel mod medicinstudets forventede start til september, vurderer Aalborg-rektor Finn Kjærsdam.

Ansøgningsfristen for kvote 1-studerende, der udgør størstedelen af uddannelsessøgende, er nemlig først 5. juni, og dermed er det endnu ikke for sent at optage nok studerende til første årgang på et nordjysk lægeuddannelse.

Mikkel Aabenhus Hemmingsen
mah@dagensmedicin.dk
 

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

Annonce:

 

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Lymfeknuder blev større trods behandling



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Villefranche sur Mer ved Nice (Frankrike)
Pris: 5.500-8.500 DKK/uge | Oprettet: 2010-07-01
 
 


aug

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

23-24 Sundhedsinformatik - fra vision til handling
Konferencens formål er at stimulere til erfaringsudveksling, samarbejde og netværksdannelse inden for u...

23-24 Public Health Science, Research Design and Researc
This is a course for those interested in conducting high quality research in Public Health. It gives you ...

26 Vidensforum for Brugerinddragelse i Sundhedsvæsene
Danske Patienter har taget initiativ til at etablere et fagligt vidensforum for brugerinddragelse i sundh...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Onkolog til overvågning af lægemiddelsikkerhed (10 timer/uge)
Lægemiddelstyrelsen, København S,

Aleris Privathospitaler søger speciallæger
Aleris Privathospitaler, Hele landet,

Afdelingslæge/1. reservelæge ved Klinik for Mani og Depression, De Psykiatriske Specialklinikker
Århus Universitetshospital, Risskov,

½ års vikariat som læge med enestående mulighed for at arbejde med neurologi i et tværfagligt miljø
Regionshospitalet Hammel Neurocenter,

Oversygeplejerske, Organkirurgisk og Karkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Anæstesi- og operationsafdelingen, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Kvindeafdelingen, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Ortopædkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Karkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Lægemiddelkonsulent til Region Nordjylland
AstraZeneca, Region Nordjylland,

Lægemiddelkonsulent til Region Hovedstaden
AstraZeneca, Region Hovedstaden,

Stork IVF Klinik A/S søger lægelig chef til nyetableret klinik i København
StorkKlinik, København,

Faglig leder (læge) af Cancer i Praksis i Århus, Region Midtjylland
Cancer i Praksis (CiP), Århus,

Systematic is seeking Lead Clinical Advisor for Healthcare Sales
Systematic A/S, Århus,

Overlæge/klinisk professor
Syddanmark, Odense,

Clinical Research Specialist - with healthcare background
Ambu, Ølstykke,

Professorer til Lunds universitet
Lunds Universitet, Medicinska fakulteten,

Afdelingslæge med interesse for urogynækologi til Gyn./obst. afdeling i Sønderborg
Syddanmark, Sønderborg

Specialeansvarlig overlæge til Gynækologisk-Obstetrisk Afdeling i Sønderborg - Sygehus Sønderjylland
Syddanmark, Sønderborg

Har du hjertet med dig?
Syddanmark, Odense