Kristians blog

Money for nothing
Hvis ikke en anden finansiering end skatter fører t

Fredag 3 september 2010

Mange fagpersoner har gennem de seneste år gjort opmærksom på, at behandlingen af de ældre medicinske patienter skal opprioriteres. Men det er svært at få budskabet igennem.

I forlængelse af debatten mellem en gruppe geriatere og formanden for DSIM i Dagens Medicin nr. 26/09 har Dansk Selskab for Intern Medicin (DSIM) og Dansk Selskab for Geriatri (DSG) på bestyrelsesniveau drøftet, hvordan de to selskaber kan bidrage til at udvikle og styrke området.

Med speciallægereformen i 2004 blev specialet intern medicin nedlagt, og det intern medicinske felt dækkes nu af ni dobbeltspecialer, herunder intern medicin: geriatri. De ni dobbeltspecialer deler tre år af den samlede seksårige speciallægeuddannelse i de intern medicinske specialer. Det betyder, at der – i hvert fald teoretisk set – uddannelsesmæssigt er en god ramme for at sikre, at alle speciallæger i intern medicin kan varetage behandlingen af størstedelen af alle almindelige medicinske sygdomme. Men i praksis er der en tilbøjelighed til, at læger hurtigt ser sig selv som lungelæger, hjertelæger, nyrelæger osv. Det går ud over behandlingen af de gamle patienter, som for det meste har flere sygdomme.

Geriatri er nu det eneste lægelige speciale, som definerer sig som et bredt internt medicinsk speciale, og er det speciale, som har ekspertisen omkring behandlingen af ældre med flere sygdomme (multimorbiditet). Derfor bør ældre patienter med kompleks medicinsk sygdom og funktionstab allerede ved den akutte indlæggelse hurtigt identificeres og ved behov viderevisiteres til de geriatriske afdelinger.

Men geriatri hverken kan eller skal klare opgaven med de ældre medicinske patienter alene. De ni intern medicinske specialer har en fælles opgave at løfte i udredning og behandling af ældre medicinske patienter. Dette er en del af fællesuddannelsen i de intern medicinske specialer og indebærer, at diagnostik og behandling af ældre patienter med multimorbiditet i et vist omfang skal kunne varetages af en hvilken som helst intern mediciner – præcis som eksempelvis hjerteinsufficiens eller kol til et vist niveau skal kunne varetages af en hvilken som helst intern mediciner. Der er behov for, at alle speciallæger i intern medicin tager ansvar for hele patienten og dennes forløb lige fra den akutte modtagelse til plan for udskrivelse og opfølgning. For at opnå dette må den fælles identitet mellem de ni intern medicinske specialer styrkes. De teoretiske rammer for en fælles grunduddannelse er til stede, men implementeringen heraf skal skærpes.

En egentlig paraplyorganisation, som kan samle de ni specialer, ville kunne være med til at løfte den store fælles opgave, de intern medicinske specialer har. Der er brug for et samarbejde specialerne imellem, ikke alene omkring akutmodtagelse og vagtordninger, men også omkring uddannelse, forskning og udvikling, ikke mindst i forhold til organisatoriske modeller. En paraplyorganisation med ansvar for at udvikle og organisere et sådant samarbejde mellem de ni specialer ville være et væsentligt skridt frem i kampen for bedre forhold for de medicinske patienter.

DSIM varetager allerede en række fælles opgaver for de ni specialer, især i relation til organisation af fællesdelen af speciallægeuddannelsen. Det er derfor nærliggende at forestille sig, at DSIM kan udvikles og ændres i denne retning, således at DSIM både reelt og formelt kan blive et stærkt talerør for de intern medicinske specialer – og i sidste ende for de intern medicinske patienter.

Af Hanne Elkjær Andersen, formand for Dansk Selskab for Geriatri, og Thomas Gjørup, formand for Dansk Selskab for Intern Medicin

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

 

Psykiatrien er og bliver højt prioriteret

Uredeligt: Det er ikke rigtigt, at de psykiatriske patienter har udsigt til færre penge end tidligere
Læs mere | 3 september | Kommentera
 

Lægeforeningen er klar til at ændre KBU

KBU-læger er frustrerede, skriver Dagens Medicin og refererer en undersøgelse blandt både KBU-læger og turnuslæger, som giver et billede af udbredt utilfredshed blandt KBU-lægerne.
Læs mere | 27 augusti | Kommentera
 

Annonce:

Vaccine mod rotavirus vil give store gevinster

Gevinst: Børnene slipper for at være syge, forældre og arbejdsgivere slipper for arbejdsfravær, og samfundet sparer penge

Læs mere | 27 augusti | Kommentera
 

Kommunerne har for få penge til at løse opgaverne

Hvordan kan den selv samme regering med kun timers mellemrum indgå aftale med regionerne om at nedbringe indlæggelsestiden på sygehusene og dernæst pålægge landets kommuner nulvækst?
Læs mere | 20 augusti | Kommentera
 
 

Skal den gravide selv betale for at føde på hospitalet?

Brugerbetaling: Med beslutningen om, at barnløse skal betale for fertilitetsbehandling, har VKO listet brugerbetaling i sundhedsvæsenet ind ad bagvejen
Læs mere | 20 augusti | 10 kommentarer

Omvendt lean praktiseret i administrationen

Hvorfor gøre noget hurtigt og enkelt, hvis man kan indføre et forsinkende led?

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Lymfeknuder blev større trods behandling



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Torp i Blekinge (Sverige)
Pris: Fra 2450,-/uge | Oprettet: 2010-09-01
 
 


sep

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

06 8th SJRS Symposium & 11th NJPACS Symposium
PACS all over - then what ?? Regional chemotherapy and tumor ablation

06-10 Auditoruddannelse - Styrk dine kompetencer inden f
Uddannelsen er for dig, som ønsker at kunne dokumentere en systematisk tilgang til infektionshygiejne i s...

07 Patientforeningen Lungekræft inviterer til temamød
DR-journalist og studievært Lene Johansen er ordstyrer, når en række førende eksperter sætter fokus på be...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Funktionsansvarlig overlæge, fagområde endokrinologi
Sygehus Vendsyssel,

Overlege
Nordlandssykehuset HF, Norge,

Specialeansvarlig overlæge, Reumatologisk afsnit, Medicinsk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Afdelingsledelse og overlæger
Roskilde Sygehus,

Produktspecialist med salgsansvar
Biogen Idec, København,

Ledende overlæge til Regionspsykiatrien Randers
Regionspsykiatrien Randers,

Barselsvikar til Videnspredning i Sundhedsvæsenet (ViS) i kontoret for IT og Kvalitet
Danske Regioner,

Deltidsansat koordinator - engageret medarbejder
DOC Gruppen, Hørshølm,

Reumatologiske overlæge søges
Privathospitalet Hamlet,

Speciallæge i Børne- og Ungdomspsykiatri
CareMatch ApS,

Aleris Privathospitaler søger speciallæger
Aleris Privathospitaler, Hele landet,

2 sygeplejerskestillinger i Intensiv/opvågning snarest Sygehus Sønderjylland, Sønderborg.
Syddanmark, Sønderborg

Sygeplejerske, Ortopædkirurgisk Ambulatorium, Odense
Syddanmark, Odense

Sygehus Sønderjylland søger 2 afdelingslæger til Akut Medicinsk Visitations Afdeling (AMVA) i Sønderborg
Syddanmark, Sønderborg

Vil du være medarbejder i OUH's nye Vikarafdeling
Syddanmark, Odense

AFDELINGSLÆGE VED GYNÆKOLOGISK OBSTETRISK AFDELING D
Syddanmark, Odense

Introduktionsstilling Hudafdeling I og Allergicentret
Syddanmark, Odense

AMA - et godt sted at være
Syddanmark, Odense

Introduktionsstilling - Neurologisk Afdeling N, OUH
Syddanmark, Odense

Basissygeplejerske til Skadestue/Modtagelse/Afsnit O-1
Syddanmark, Odense,