Kristians blog

Money for nothing
Hvis ikke en anden finansiering end skatter fører t

Fredag 3 september 2010

Kritikken af de nye scanner, som blandt andre klinikchef Paul Nilsson, radiologisk klinik på Rigshospitalet, kom med i sidste nummer af Dagens Medicin har vakt både genklang og overraskelse på direktionsgangen i Region Hovedstaden.

Koncerndirektør Morten Rand Jensen havde indtil sidste fredag det indtryk, at valget af scannere var baseret på kravsspecifikationer fra de radiologiske afdelinger selv. Derfor kom kritikken som en overraskelse for ham.

Paul Nilsson sagde til Dagens Medicin i sidste uge, at de to nye ct-scannere, Region Hovedstaden har bestilt til radiologisk klinik på Rigshospitalet, allerede er forældede, og klinikken helst er fri for at få dem leveret. Klinikken har nemlig allerede tre ct-scannere, som kan levere bedre resultater end de, som er på vej. Ved ikke at anskaffe scannere med den nyeste teknologi, forpasser regionen muligheden for at levere den bedst mulige kræftdiagnostik.

»Det er jo tydeligt, at noget er gået skævt i processen fra den indledende kravsspecifikation til beslutning om valg af scannere.

Hvad der er sket, ved jeg ikke, men jeg har aftalt et møde med klinikledelsen for at se, hvad vi kan gøre,« siger Morten Rand Jensen. Mødet mellem radiologisk klinik og koncernledelsen i regionen afholdes i dag, fredag.

Politikere kræver forklaring
Hovedstadsregionens politikere vil også gerne have en forklaring. Knud Andersen (V), der sidder i bestyrelsen i Danske Regioner, og er med i forretningsudvalget i Region Hovedstaden, mener ikke, at styregruppen for scannerudbuddet har gjort deres hjemmearbejde godt nok.

»Dette måtte bare ikke ske. Det kan godt være, at vi har sparet nogle penge, men hvis vi sætter nogle afdelinger tilbage i udvikling, så er det uacceptabelt dyrtkøbte besparelser. Hvis valget har været økonomi over funktionalitet, så er det et forkert valg, for dette udbud skulle være flagskibet for et markant løft i kræftudredningen i Danmark,« siger Knud Andersen. Samme toner lyder fra den nye formand for hospitalsudvalget i Region Hovedstaden, Jens Hansen (V).

»Hvis vi mener seriøst, at vi vil have den bedste kræftbehandling, så er det selvfølgelig uacceptabelt, at afdelingerne får nogle scannere, der er dårligere end dem, de har i dag. Ideen med et stort udbud er god, fordi vi kan spare penge, men pris kommer altså efter kvalitet. Jeg vil tage dette op i regionsrådet, og så må vi nok erkende, at der skal tages hensyn til afdelingernes mere individuelle behov næste gang,« siger Jens Hansen.

Han påpeger, at regionsrådet må se seriøst på, hvilket ekstraudstyr, der skal købes for at stille afdelingerne tilfredse.

Rigshospitalets radiologiske klinik får også opbakning fra Kirsten Lee, der sidder i regionsrådet for De Radikale. Hun påpeger, at Rigshospitalet er et højtspecialiseret hospital og ikke kan nøjes med basisscannere med forældet teknologi.

Fortvivlende
»Det er fortvivlende, at fagfolkene ikke er tilfredse, når der er blevet gjort et så stort arbejde. Derfor er det vigtigt, hurtigt at få en evaluering af udbuddet. Det er for tidligt at udråbe det som en succes eller en fiasko, men vi følger sagen tæt, og så må se, hvilke specifikke behov de ramte afdelinger har,« siger Kirsten Lee.

Jonas Gamrath Rasmussen
jr@dagensmedicin.dk
Niels-Bjørn Albinus
nba@dagensmedicin.dk
 

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

Annonce:

 

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Lymfeknuder blev større trods behandling



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Torp i Blekinge (Sverige)
Pris: Fra 2450,-/uge | Oprettet: 2010-09-01
 
 


sep

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

06 8th SJRS Symposium & 11th NJPACS Symposium
PACS all over - then what ?? Regional chemotherapy and tumor ablation

06-10 Auditoruddannelse - Styrk dine kompetencer inden f
Uddannelsen er for dig, som ønsker at kunne dokumentere en systematisk tilgang til infektionshygiejne i s...

07 Patientforeningen Lungekræft inviterer til temamød
DR-journalist og studievært Lene Johansen er ordstyrer, når en række førende eksperter sætter fokus på be...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Funktionsansvarlig overlæge, fagområde endokrinologi
Sygehus Vendsyssel,

Overlege
Nordlandssykehuset HF, Norge,

Specialeansvarlig overlæge, Reumatologisk afsnit, Medicinsk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Afdelingsledelse og overlæger
Roskilde Sygehus,

Produktspecialist med salgsansvar
Biogen Idec, København,

Ledende overlæge til Regionspsykiatrien Randers
Regionspsykiatrien Randers,

Barselsvikar til Videnspredning i Sundhedsvæsenet (ViS) i kontoret for IT og Kvalitet
Danske Regioner,

Deltidsansat koordinator - engageret medarbejder
DOC Gruppen, Hørshølm,

Reumatologiske overlæge søges
Privathospitalet Hamlet,

Speciallæge i Børne- og Ungdomspsykiatri
CareMatch ApS,

Aleris Privathospitaler søger speciallæger
Aleris Privathospitaler, Hele landet,

2 sygeplejerskestillinger i Intensiv/opvågning snarest Sygehus Sønderjylland, Sønderborg.
Syddanmark, Sønderborg

Sygeplejerske, Ortopædkirurgisk Ambulatorium, Odense
Syddanmark, Odense

Sygehus Sønderjylland søger 2 afdelingslæger til Akut Medicinsk Visitations Afdeling (AMVA) i Sønderborg
Syddanmark, Sønderborg

Vil du være medarbejder i OUH's nye Vikarafdeling
Syddanmark, Odense

AFDELINGSLÆGE VED GYNÆKOLOGISK OBSTETRISK AFDELING D
Syddanmark, Odense

Introduktionsstilling Hudafdeling I og Allergicentret
Syddanmark, Odense

AMA - et godt sted at være
Syddanmark, Odense

Introduktionsstilling - Neurologisk Afdeling N, OUH
Syddanmark, Odense

Basissygeplejerske til Skadestue/Modtagelse/Afsnit O-1
Syddanmark, Odense,