Kristians blog

Kære minister - handl nu - og red sundhedsvæsenets sjæl
Kræftlægerne i Danmark er i oprør – og det er en un

Tirsdag 9 februar 2010

Styrelsen har undersøgt sammenhængen, efter flere medier i sidste uge kunne berette om tilfælde, hvor børneeksem pludseligt var blusset op hos flere unge piger.

Alle piger havde kort tid forinden taget imod det gratis tilbud om at blive vaccineret med midlet Gardasil mod livmoderhalskræft.

Nu ligger resultatet af undersøgelsen klar.

»Når vi ser på danske og internationale erfaringer, er der ikke grund til til mistænke Gardasil for at føre til en opblussen af børneeksem,« siger Doris I. Stenver, overlæge i Sundhedsstyrelsens afdeling for forbrugersikkerhed til Dagens Medicin.

Sundhedsstyrelsens eksperter har gennemgået alle danske og udenlandske bivirkningsrapporter.

Børneeksem blusser tit op
Det sker ofte, at børneeksem - eller atopisk dermatit og astmaeksem, som det også kaldes - pludselig blusser op hos piger i 12-årsalderen, der er målgruppen for Gardasil-vaccinen.

Derfor kan det blot være en konsekvens af, at rigtig mange piger i dag får den gratis vaccine, at nogle piger får eksem efter at være blevet vaccineret mod HPV-virus, mener Doris I. Stenver.

Gardasil er den første kræftforebyggende vaccine. Den bekæmper det HPV-virus, fleste tilfælde af livmoderhalskræft.

Alle piger i 12-års alderen bliver tilbudt at blive vaccineret med Gardasil  mod livmoderhalskræft gratis.

Danske piger ej undersøgt
Det var professor i hudsygdomme Kristian Thestrup–Pedersen, der råbte vagt i gevær, da han siden efteråret haft seks piger til konsultation for kraftig eksem efter Gardasil-vaccine.

Han har dog ikke indrapporteret tilfældene endnu, og derfor har Lægemiddelstyrelsen ikke haft mulighed for at undersøge de danske tilfælde.
Mikkel Aabenhus Hemmingsen
mah@dagensmedicin.dk
 

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

Indsendt af Hanne Koplev, Dyrlæge, 20:14, 18 februar 2009

Et læseværdigt link om emnet: Metal allergens of growing significance: epidemiology, immunotoxicology, strategies for testing and prevention. http://www.ingentaconnect.com/content/ben/iadt/2008/00000007/00000003/art00003

Indsendt af Lars Hareskov, Homøopat, Klinik 11:05, 11 februar 2009

Hudproblemer er kun en lille del af de bivirkninger som er registreret på verdensplan. I USA er der rapporteret om lammelser og dødsfald. Det er ikke en hemmelighed, søg selv på gardasil side effects, der står de alle sammen.

Indsendt af Hanne Koplev, Dyrlæge, 23:33, 10 februar 2009

HPV-vaccine og eksem. I Dagens Medicin den 10.02.2009 kan det læses, at Lægemiddelstyrelsen afliver eksemfrygt efter HPV-vaccine. Ved søgning på Internettet kan det konstateres, at HPV- vaccinen Gardasil indeholder en aluminium-forbindelse. Til orientering må aluminium-forbindelser rubriceres under toksiske metaller. Ved yderligere søgning på nettet fremgår det, at der ved dyreforsøg påvises allergisk skind reaktioner ved injektion af aluminiumholdige præparater. Dyr kan med andre ord få allergiske reaktioner af et stof, der indgår i HPV-vaccinen. Alligevel frikender Lægemiddelstyrelsen HPV-vaccinen for at givet de unge kræftvaccinerede piger et lignende hudproblem. Det bør mane til eftertanke, både hos menigmand og i Lægemiddelstyrelsen. Link: http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/gardasil/H-703-PI-da.pdf

Annonce:

 

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Hvordan håndteres tilbagefald af C. difficile-infektion?



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Nice (Frankrike)
Pris: 2500-4000 kr./uge | Oprettet: 2010-02-04
 


feb

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

04Rengøring og Kvalitet
Rene linjer, rene hænder, rene flader - bedre hygiejne har mange udfordringer, også hvad angår rengøring,...

09Workshop om informationsarkitektur: "Dilemmaer og
Denne workshop prøver at dykke ned under overfladen og adressere forskellene på terminologier og informat...

09For mange kokke...
Der er for mange kokke om sundheden i Afrika! Sådan lyder påstanden og temaet til Syddansk Medicinhistor...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Administrerende direktør
Kræftens Bekæmpelse,

Teknisk disponent til ambulancer, akutlægebiler og sygetransport
Region Hovedstadens vagtcentral,

Interesserer du dig for indeklima og sundhed og er forskning noget for dig?

Public Affairs Konsulent
Pfizer Danmark, Ballerup,

En ledende overlæge med baggrund i enten ortopædkirurgi eller neurokirurgi og en ledende oversygeplejerske
Glostrup Hospital,

Sygeplejerske til Gastroenterologisk afdeling 252, Sydvestjysk Sygehus
Syddanmark, Esbjerg

Psykolog, socialrådgivere og fysioterapeuter til Børne- og ungdomspsykiatrien i Augustenborg pr. 1.5.2010
Syddanmark, Sønderborg

1 sygeplejerskevikariat på et år og 1 sygeplejerskestilling i Intensiv snarest Sygehus Sønderjylland, Sønderborg.
Syddanmark, Sønderborg

Introduktionsstilling eller reservelæge i Anæstesiologi ved Sygehus Lillebælt, Kolding Sygehus
Syddanmark, Kolding

SMERTECENTER SYD, OUH SØGER LÆGESEKRETÆR
Syddanmark, Odense

Øre- næse- halsafdeling i Esbjerg
Syddanmark, Esbjerg

Hygiejnesygeplejerske
Syddanmark, Sønderborg

2 vikariater på anæstesiafsnittet, Sygehus Sønderjylland, Sønderborg
Syddanmark, Sønderborg

Infektionsmedicinsk ambulatoriesygeplejerske søges
Syddanmark, Kolding

Vikariat - lægesekretær til Jordemodercenter i Vejle
Syddanmark, Vejle

”Godt arbejdsmiljø og gode udviklingsmuligheder”
Syddanmark, Odense

Overlæge til Lungemedicinsk Afdeling J, Odense Universitetshospital
Syddanmark, Odense

Afdelingssygeplejerske til Gynækologisk-obstetrisk ambulatorium, Sydvestjysk Sygehus
Syddanmark, Esbjerg

Sygeplejerske med særlig funktion som klinisk vejleder
Syddanmark, Sønderborg

Røntgenafdelingen, Middelfart Sygehus søger...
Syddanmark, Middelfart