Kristians blog

Så blev psykiatrien igen ydmyget
At tie er altså det samme som at tilstå, og at tils

Søndag 1 august 2010

 

Sundhedsminister Jakob Axel Nielsen (kons.) behøver ikke frygte for sit job, mener politiske kommentatorer. Foto: Helle Moos

Efter velfærdsminister Karen Jespersens (V) exit fra regeringen og Lars Løkke Rasmussens (V) forfremmelse til statsminister, står flere ministerier tomme, og en rokade er nært forestående.

Blandt andet ventes det, at beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) bliver ny finansminister, hvilket efterlader endnu et tomt ministerium.

Sundhedministriet ser dog ud til at gå uberørt igennem den forestående rokade.

Spørger man de politiske insidere, er der nemlig ikke noget der tyder på, at der kommer et nyt ansigt i Sundhedsministeriet, som Jakob Axel Nielsen (kons.) står i spidsen for i dag. 

»Han er jo ikke ligefrem én, som man kan sige har umiddelbar succes i jobbet. Til gengæld er hans status hos De Konservertive og partileder Lene Espersen ganske høj. Jakob Axel Nielsen ses som bundloyal og en holdsspiller, og at han blev minister var en belønning for en ihærdig og flittig indsats især som skatteordfører. Set i det lys, så ser jeg ham ikke som en minister, der står til fyring,« siger Jarl Cordua, kommentator og blogger på Jarls Blog, der er kendt for at have gode forbindelser til Venstre.

Heller ikke den tidligere pressechef for De Konservative, Niels Krause-Kjær, der i dag er politisk kommentator og blogger hos Berlingske Tidende, placerer Jakob Axel Nielsen i farezonen.

»Jeg forestiller mig ikke en særlig omfattende ministerrokade i denne omgang, og en rokade, der også vil omfatte de Konservative, vil nok først finde sted efter klimatopmødet til december,« siger han til Dagens Medicin.

Mindst magtfulde sundhedsminister
Som sundhedsminister er Jakob Axel Nielsen plaget af at han ikke har formået at sætte sin egen dagsorden, og i januar måtte han nøjes med en skuffende 19. plads på listen over de mest magtfulde personer i det danske sundhedssystem, som Dagens Medicin sammensætter hvert år.

Kun én gang i de 12 år, Dagens Medicin har lavet listen, har en sundhedsminister klaret sig dårligere.

Det skete året før, da samme Jakob Axel Nielsen indtog listens 81. plads – ministeren havde dengang dog kun haft små tre uger i ministeriet.

Årets placering er dog ikke ensbetydende med, at Jakob Axel Nielsen ikke har magtet opgaven, mener Niels Krause-Kjær.

»Det er kun én minister, der virkelig for alvor har været i stand til at tumle det ministerie, og det er Lars Løkke Rasmussen,« siger han.

»Det er ikke nødvendigvis fordi, det har været dårlige ministre, der har været i spidsen for Sundhedsministeriet, men der ligger et indbygget problem i netop det ministerie, for man har ansvar for en hel masse ting, som man reelt ikke har indflydelse på,« siger han.

Ministerium slider hårdt
Niels Krause-Kjær beskriver jobbet som sundhedsminister som et sted, hvor ministeren bliver én måned ældre for hver uge i ministeriet.

»Derfor kunne man som sagtens forestille sig, at det om et års tid vil være en idé at lave en rokade. Men det er altså mere reglen end undtagelsen, at dét ministerium slider på ministrene,« siger han.

Heller ikke Jarl Cordua vil blive overrasket, hvis Jakob Axel Nielsen en dag rykker videre til et nyt ministerium.

»Hvis man er lidt ond, så kan man sammenligne Jakob Axel Nielsen med en 12. mand, som kan flyttes rundt, så det passer. Blandt andet blev han i efteråret 2007 den kortest siddende transport- og energiminister, da han fik tre måneder som minister,« siger han.

Derfor åbner Jarl Cordua døren på klem for, at Jakob Axel Nielsen allerede nu kan få ansvar for et nyt ministerium.

»Det sundhedspolitiske område ligger ikke naturligt for ham, så jeg vil ikke blive overrasket, hvis han bliver minister for noget helt andet,« siger Jarl Cordua.

Mikkel Aabenhus Hemmingsen
mah@dagensmedicin.dk
 

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

Indsendt af Vagn Kvist (B), næstf. region Nordjylland, Region Nordjyllan 13:18, 6 april 2009

Jacob Axel Nielsen (K) ikke i spil i.f.m. Lars Løkke Rasmussens (V) post, som statsminister. Som næstformand i Region Nordjylland vil jeg selvfølgelig ønske Lars Løkke Rasmussen (V) tillykke med posten, som Danmarks statsminister, der uden tvivl vil gå til opgaven med stor ydmyghed og driftssikkerhed, der nok vil overraske de mange skeptikere. Derfor vil det også være urimeligt for regionerne, hvis vi nu skal have en ny sundhedsminister, som meget modigt har været rundt i flere regioner og her modtaget verbale tørre tærsk, at han ikke skal have lov til, at gøre denne sag færdig. Så vi forventer at der snart kommer en afklaring om igangsætning af sygehusbyggeri og uanset regeringsrokade kommer vi til og drøfte det på Danske Regioners Generalforsamling i Aalborg den 23. - 24. april 2009 i Aalborg Kongres og Kulturcenter. Men derfor kan vi jo godt ønske os i regionerne, at vi fik nogle bedre arbejdsbetingelser, herunder mere selvstændig ansvar med af sundhedsområdet, således at demokratiet blev genindført, ved at vi ved demokratiske beslutninger, får genindført demokrati på sundhedsområdet. Det ville være rart om vi igen kunne træffe demokratiske beslutninger, om hvordan vores sundhedsvæsen i det daglige herunder sygehusbyggeri, ved demokratiske beslutninger skal fungere, herunder ikke styres af et ekspertudvalg af bl.a. udenlands herkomst, som ikke med dens faglige viden, kan have kendskab til vores byggekultur og planlægning. Jeg tænker her på, at udvalget overhovedet kunne drømme om og foreslå en udbygning af Aalborg Sygehus Syd, der er en katastrofal beslutning med en bygge tid på 22 år, der vil resultere i, at medarbejdere og patienter for længst vil være løbet skrigende bort, når et byggeri på POSTGÅRDEN i Øst vil være færdig om 10-12 år. Det er også urimeligt, at vi tilsyneladende ikke i første omgang får psykiatrien med ud på POSTGÅRDEN, som er en del af akutmodtagelsen, traumacenter og højt specialiserede funktioner, men det kan måske være lettere for en statsminister end en finansminister og omgøre den tidligere beslutning, således at dette bliver bragt på plads inden opstart. Finansieringen kunne jo klares ved, at salg af de nuværende sygehuses i Aalborg ikke skal modregnes det beløb vi har fået stillet i udsigt til og bygge et nyt sygehus for, som i øvrigt vil være helt urimeligt, eftersom det delvis er de nordjyske skatteydere, som har betalt dem. Med venlig hilsen Vagn Kvist

Annonce:

 

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Lymfeknuder blev større trods behandling



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Villefranche sur Mer ved Nice (Frankrike)
Pris: 5.500-8.500 DKK/uge | Oprettet: 2010-07-01
 
 


aug

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

23-24 Sundhedsinformatik - fra vision til handling
Konferencens formål er at stimulere til erfaringsudveksling, samarbejde og netværksdannelse inden for u...

23-24 Public Health Science, Research Design and Researc
This is a course for those interested in conducting high quality research in Public Health. It gives you ...

26 Vidensforum for Brugerinddragelse i Sundhedsvæsene
Danske Patienter har taget initiativ til at etablere et fagligt vidensforum for brugerinddragelse i sundh...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Onkolog til overvågning af lægemiddelsikkerhed (10 timer/uge)
Lægemiddelstyrelsen, København S,

Aleris Privathospitaler søger speciallæger
Aleris Privathospitaler, Hele landet,

Afdelingslæge/1. reservelæge ved Klinik for Mani og Depression, De Psykiatriske Specialklinikker
Århus Universitetshospital, Risskov,

½ års vikariat som læge med enestående mulighed for at arbejde med neurologi i et tværfagligt miljø
Regionshospitalet Hammel Neurocenter,

Oversygeplejerske, Organkirurgisk og Karkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Anæstesi- og operationsafdelingen, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Kvindeafdelingen, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Ortopædkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Karkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Lægemiddelkonsulent til Region Nordjylland
AstraZeneca, Region Nordjylland,

Lægemiddelkonsulent til Region Hovedstaden
AstraZeneca, Region Hovedstaden,

Stork IVF Klinik A/S søger lægelig chef til nyetableret klinik i København
StorkKlinik, København,

Faglig leder (læge) af Cancer i Praksis i Århus, Region Midtjylland
Cancer i Praksis (CiP), Århus,

Systematic is seeking Lead Clinical Advisor for Healthcare Sales
Systematic A/S, Århus,

Overlæge/klinisk professor
Syddanmark, Odense,

Clinical Research Specialist - with healthcare background
Ambu, Ølstykke,

Professorer til Lunds universitet
Lunds Universitet, Medicinska fakulteten,

Afdelingslæge med interesse for urogynækologi til Gyn./obst. afdeling i Sønderborg
Syddanmark, Sønderborg

Specialeansvarlig overlæge til Gynækologisk-Obstetrisk Afdeling i Sønderborg - Sygehus Sønderjylland
Syddanmark, Sønderborg

Har du hjertet med dig?
Syddanmark, Odense