Kristians blog

Båndsløjfe
Selvfølgelig skal Sundhedsstyrelsen have procedurer

Onsdag 10 marts 2010

Det første år, Peter Christensen tilbød akupunktur, brugte han det på en kvindelig patient, der led af smerter. Hun var meget skeptisk over for, om det ville virke. Tre måneder senere dumpede der et brev ind ad brevsprækken. Heri takkede hun ham varmt for behandlingen, som havde fået hendes smerter til at forsvinde.

»Den slags oplevelser betyder meget,« fortæller Peter Christensen.

Han har i ti år tilbudt akupunktur som behandling mod smerter i bevægeapparatet, hovedpine, hormonforstyrrelser og som støtte til kræftpatienter. Han har taget så godt som alle kurser hos Dansk Medicinsk Selskab for Akupunktur (DMSA). Ud af 30-40 daglige patienter bliver det til seks-otte akupunkturbehandlinger om dagen.

Mulighed for omsorg
Peter Christensen er del af et ottemands kompagniskab i Skødstrup nord for Århus. Af de otte læger kan tre akupunktur. Gitta Nørgaard har tilbudt sine patienter akupunktur siden september sidste år, og hun er den mindst erfarne af de tre. Hun har taget et kursus af en uges varighed hos DMSA.

»Jeg kan jo se, at mine kollegers patienter har glæde af akupunktur. Til sidst vandt nysgerrigheden, og jeg måtte selv prøve. Jeg er meget skeptisk anlagt, så nogle patienter bliver meget overraskede, når de finder ud af, at jeg tilbyder akupunktur,« fortæller hun.

Gitta Nørgaard giver omkring fem akupunkturbehandlinger om ugen mod simple smertetilstande som tennisalbuer, nakkespændinger og akut lændehold. Indtil nu har hun kun haft positive oplevelser med akupunkturen, men hun er stadig ikke 100 pct. overbevist om, at det faktisk virker.

»Der er jo sådan lidt voodoo over det, synes jeg. Det kan jeg ikke rigtig få til at passe ind i mit naturvidenskabelige verdensbillede,« siger hun. Alligevel mener hun, at akupunktur er mere veldokumenteret end mange andre alternative behandlinger.

»Akupunktur er ikke ren hokuspokus som f.eks. pendulering. Det bygger jo trods alt på årtusinders viden og erfaringer. Jeg ser det som et redskab, der giver mulighed for at vise omsorg og samtidig stimulere noget, der faktisk virker,« siger hun. Gitta Nør-gaards pragmatiske tilgang til akupunkturen stemmer godt overens med mange andre praktiserende lægers, fortæller Elsebeth Lægaard, formand for DMSA.

»Mange, især praktiserende læger, oplever, at livet er mere sammensat end bare evidens. I den almene praksis kommer man nogle gange til kort, og her er akupunktur et godt redskab, som kan bruges til at komplementere den traditionelle behandling,« siger hun.

Ingen behandling virker hver gang
Peer Walther-Hansen er speciallæge i almen medicin, og han har de seneste 30 år arbejdet med og undervist i akupunktur.

»Det er vigtigt at have for øje, at akupunktur ikke skal eller kan stå alene, og at det er et godt supplement. Men en kombination af medicinsk behandling og akupunktur hjælper rigtig mange patienter, og det kan gøre, at de skal have mindre medicin eller har færre bivirkninger,« siger han. Peter Christensen er ikke i tvivl om, at akupunktur har en positiv effekt mod smerter. Selv hvis undersøgelser viser, at der ikke er videnskabelig evidens, vil det ikke ændre det store for ham.

»Akupunktur virker ikke hver gange, men det er der ingen medicin, der gør. Der er rigtig mange medicinske behandlinger, som der mangler evidens for virker. Evidensen betyder ikke så meget for mig. Det er nok for mig, at jeg dagligt kan se, at det hjælper folk mod smerter,« siger han.
For Gitta Nørgaard har det derimod betydning, om der er videnskabelig evidens.

»Hvis kun placeboeffekten kan dokumenteres, så ville det nok ændre noget for mig. Min underviser henviste til en lang række videnskabelige artikler, og det betyder da noget,« siger hun.

Gurli Kløvedal
gk@dagensmedicin.dk
 

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

Indsendt af Amalie Skram, , 16:07, 17 maj 2009

Hvem stod for det kursus Gitta Nørgaard deltog i, hvor der blev henvist til en lang række videnskabelige artikler? Var det læger der underviste, og hørte de til i DMSA-regi? (men altså - jeg ville da slet ikke melde mig til et kursus, hvis jeg ikke først havde læst nogle af effektundersøgelserne selv først.. Det er jo spild af tid, hvis det oplagt er uvirksom behandlingsmetode der arbejdes med.)

Indsendt af Amalie Skram, , 11:21, 16 maj 2009

De ville dumpe, hvis jeg var eksaminator for dem i kommunikation. En vigtig del er, at lægen får de rigtige informationer fra patienten og så formidler de lægeligt relevante informationer videre til patienten, på en måde som patienten kan forstå.. Hvis lægen siger den slags sludder som udgangspunkt, er der 100 % sikkerhed for, at patienten ikke vil forstå, hvilke behandlingsmetoder der er viden om virker mod tilstanden. Så rent kommunikativt står det til dumpekarakter.

Indsendt af Tommy Jørgensen, stud.med, Odense 17:27, 15 maj 2009

Særdeles nedtrykkende at læse om læger der har den holdning at evidens er underordnet. De er uden tvivl populære og gode til kommunikation, men patienterne opdager jo heller aldrig at de kunne have fået en bedre behandling ved at gå til en læge der lagde vægt på, om der var videnskabelige beviser for det han gjorde. "Jeg har erfaring for at månen er lavet af ost - den er jo gul har jeg set". Det lyder som om at der bør indføres undervisning i videnskabteori (og måske etik og moral for enkeltes vedkommende) i speciallægeuddannelsen i almen medicin.

Annonce:

 

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Hvordan håndteres tilbagefald af C. difficile-infektion?



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Semestervilla i Portugal (Övriga länder)
Pris: 1500-2500€/vecka | Oprettet: 2010-03-09
 


mar

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

02Diabetes: Klinisk Praksis og Nyeste Forskning
Seminaret præsenterer deltageren for den kliniske praksis med behandlingsanvisninger samt gennemgang af ...

03- 04 Kvalitetsledelse og intern audit i sundhedssektore
Første version af Den Danske Kvalitetsmodel er netop blevet overdraget til sygehusene, og dermed er der f...

05Overrækkelse af Hagedorn Prisen 2010
I forbindelse med det 5. årsmøde overrækker Dansk Selskab for Intern Medicin Hagedorn Prisen til professo...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Ledende overlæge, Patologisk Institut, Aalborg Sygehus
Aalborg Sygehus, Århus Universitetshospital,

Lægemiddelkonsulent til Region Sjælland
AstraZeneca A/S,

Lægemiddelkonsulent til Region Nordjylland
AstraZeneca A/S,

Overlæge kvindeafdelingen
Regionshospitalet Horsens,

Koncernindkøbschef til Regionshuset i Sorø
Region Sjælland, Sorø,

Cheflæge
Aalborg Sygehus, Århus Universitetshospital,

Cetrea søger Key Account Manager til det danske marked
Cetrea A/S, Århus, Danmark

Konsulent - Rådgivning i drift og ledelse
Danmarks Apotekerforening, København,

2 klinikchefer til det medicinske område Sygehus Himmerland
Sygehus Himmerland, Hobro og Farsø,

Falck Healthcare søger speciallæger
Falck Healthcare,

Attraktiv stilling - distriktssygeplejerske i børnepsykiatrien i Kolding
Syddanmark, Kolding

Spændende distriktssygeplejerskestilling (ambulantsygeplejerske) i spiseforstyrrelsesteam - ungdomspsykiatrien i Kolding
Syddanmark, Kolding

Farmaceut til kvalitetskontrol på Sygehusapotek Fyn, Odense Universitetshospital
Syddanmark, Odense

Lægesekretær søges til barselsvikariat på Medicinsk Afdeling, Svendborg
Syddanmark, Svendborg

Sygehus Sønderjylland søger en lægesekretærvikar til Kardiologisk Ambulatorium i Haderslev
Syddanmark, Haderslev

Afdelingslæge til Øjenafdelingen, Vejle Sygehus
Syddanmark, Vejle

M-ambulatoriet søger klinisk vejleder
Syddanmark, Odense

Sygeplejersker til nyt AMA, Akut Medicinsk Modtageafsnit i Svendborg
Syddanmark, Svendborg

Spændende og udfordrende uddannelsesstilling i Endokrinologisk speciale
Syddanmark, Odense

Medical Advisor
Novo Nordisk, Ørestaden,