Kristians blog

Båndsløjfe
Selvfølgelig skal Sundhedsstyrelsen have procedurer

Onsdag 10 marts 2010

Behandling med antidepressiv medicin i de første måneder efter en apopleksi kan hjælpe patienternes hukommelses- og tankeevner, viser en undersøgelse offentliggjort i tidsskriftet Archives of General Psychiatry.

Chancsen for, at de kognitive funktioner, som er blevet skadet ved en apopleksi, spontant skal bedres, er størst i de første måneder. En amerikansk forskergruppe har undersøgt, om behandling med antidepressiv medicin kan fremme denne proces.

I undersøgelsen indgik 129 patienter med mild eller middelsvær apopleksi, indlagt på en apopleksienhed. Ingen af patienterne havde tidligere haft en depression.

Inden for tre måneder efter sygdomsstart fik en tredjedel af deltagerne behandling med SSRI-midlet escitalopram, 5-10 mg dagligt i tre måneder, en tredjedel fik placebo, og resten deltog i et program, som optrænede deres evne til problemløsning.

Efter tre måneder havde de patienter, der havde fået escitalopram, opnået en større forbedring af de kognitive funktioner end de øvrige patienter.

Kognitive funktioner blev her defineret som bl.a. tankeevne, indlæring og hukommelse. Især verbal og visuel hukommelse blev bedre efter behandling med escitalopram. Effekten af lægemidlet var uafhængig af dets indvirkning på symptomer på depression, og blev heller ikke påvirket af typen af apopleksi.

Lægemidlet havde også positiv effekt på patienternes daglige funktionsniveau.

Ifølge forskerne er det første gang en undersøgelse viser, at behandling med SSRI-lægemidler i den første periode efter en apopleksi forbedrer kognitive evner mere end placebo og træning i problemløsning.

Niels-Bjørn Albinus
nba@dagensmedicin.dk
 

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

Annonce:

 

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Hvordan håndteres tilbagefald af C. difficile-infektion?



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Semestervilla i Portugal (Övriga länder)
Pris: 1500-2500€/vecka | Oprettet: 2010-03-09
 


mar

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

02Diabetes: Klinisk Praksis og Nyeste Forskning
Seminaret præsenterer deltageren for den kliniske praksis med behandlingsanvisninger samt gennemgang af ...

03- 04 Kvalitetsledelse og intern audit i sundhedssektore
Første version af Den Danske Kvalitetsmodel er netop blevet overdraget til sygehusene, og dermed er der f...

05Overrækkelse af Hagedorn Prisen 2010
I forbindelse med det 5. årsmøde overrækker Dansk Selskab for Intern Medicin Hagedorn Prisen til professo...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Ledende overlæge, Patologisk Institut, Aalborg Sygehus
Aalborg Sygehus, Århus Universitetshospital,

Lægemiddelkonsulent til Region Sjælland
AstraZeneca A/S,

Lægemiddelkonsulent til Region Nordjylland
AstraZeneca A/S,

Overlæge kvindeafdelingen
Regionshospitalet Horsens,

Koncernindkøbschef til Regionshuset i Sorø
Region Sjælland, Sorø,

Cheflæge
Aalborg Sygehus, Århus Universitetshospital,

Cetrea søger Key Account Manager til det danske marked
Cetrea A/S, Århus, Danmark

Konsulent - Rådgivning i drift og ledelse
Danmarks Apotekerforening, København,

2 klinikchefer til det medicinske område Sygehus Himmerland
Sygehus Himmerland, Hobro og Farsø,

Falck Healthcare søger speciallæger
Falck Healthcare,

Attraktiv stilling - distriktssygeplejerske i børnepsykiatrien i Kolding
Syddanmark, Kolding

Spændende distriktssygeplejerskestilling (ambulantsygeplejerske) i spiseforstyrrelsesteam - ungdomspsykiatrien i Kolding
Syddanmark, Kolding

Farmaceut til kvalitetskontrol på Sygehusapotek Fyn, Odense Universitetshospital
Syddanmark, Odense

Lægesekretær søges til barselsvikariat på Medicinsk Afdeling, Svendborg
Syddanmark, Svendborg

Sygehus Sønderjylland søger en lægesekretærvikar til Kardiologisk Ambulatorium i Haderslev
Syddanmark, Haderslev

Afdelingslæge til Øjenafdelingen, Vejle Sygehus
Syddanmark, Vejle

M-ambulatoriet søger klinisk vejleder
Syddanmark, Odense

Sygeplejersker til nyt AMA, Akut Medicinsk Modtageafsnit i Svendborg
Syddanmark, Svendborg

Spændende og udfordrende uddannelsesstilling i Endokrinologisk speciale
Syddanmark, Odense

Medical Advisor
Novo Nordisk, Ørestaden,