Kristians blog

Så blev psykiatrien igen ydmyget
At tie er altså det samme som at tilstå, og at tils

Søndag 1 august 2010

Danmarks mest specialiserede universitetshospital ligger i smilets by, hvor Skejby, Århus Sygehus og psykiatrien i Risskov tilsammen må varetage 486 højt specialiserede funktioner. Det er resultatet af Sundhedsstyrelsens specialeudmelding i sidste uge, hvor Rigshospitalet fik 463 funktioner. Et godt stykke agterude ligger Odense Universitetshospital, OUH, med 324 funktioner og givetvis en lang næse, for fynboerne fik 149 afslag.

Det viser Dagens Medicins optælling af, hvordan de mest prestigefyldte specialfunktioner blev fordelt mellem universitetshospitalerne. En håndfuld løse funktioner mangler stadig at finde en ejermand, og ortopædkirurgien er i limbo, men tallene viser alligevel et entydigt billede: OUH søgte så meget, men fik så lidt.

Administratorerne hos Sundhedsstyrelsen har fordelt 76 højt specialiserede funktioner inden for pædiatrien, og det gør specialet til det største i hele planen. Her søgte OUH 73 funktioner, men fik kun 46. På neurokirurgien afviste styrelsen over halvdelen af ansøgningerne, og også inden for urologien og den kliniske onkologi åbner sig en anselig kløft mellem de fynske drømme og den rå virkelighed.

Århus og Rigshospitalet ligger sammen i toppen af eliten, hvor ganske få funktioner skiller dem ad. En situation, den tilbagetrukne førsteversion af den ortopædkirurgiske specialeplan ikke rokker stort ved. Landets to største byers ypperste specialistcentre kan også glæde sig over, at ganske få af deres ansøgninger blev vraget. Kun hver tiende kom negativ tilbage, både til Rigshospitalet og Århus Universitetshospital.

OUH har endnu en måned til at gøre indsigelser, før styrelsen endeligt forsegler specialeudmeldingen.

Hospitalsledelsen i Odense afviser at kommentere Dagens Medicins opgørelse, men læger, som Dagens Medicin har talt med, udtrykker bekymring, bl.a. over hospitalets muligheder for at tiltrække arbejdskraft og studerende til hospitalet i fremtiden.

Christian Møller Nielsen
cmn@dagensmedicin.dk
 

Skriv en kommentar

Du skal være registreret som bruger for at skrive en kommentar. Registrering er gratis, og du kan skrive indlæg under dit fulde navn eller som anonym. Læs reglerne for debatten på dagensmedicin.dk her.

Kommentarer

Annonce:

 

Spørg SSI

Ekspertsvar til læger og sygeplejersker om:
Lymfeknuder blev større trods behandling



Stikpillen

Ferieservice

Udlejes: Villefranche sur Mer ved Nice (Frankrike)
Pris: 5.500-8.500 DKK/uge | Oprettet: 2010-07-01
 
 


aug

Kalender

Fortæl os om kurser, konferencer og andre arrangementer i sundhedssektoren

23-24 Sundhedsinformatik - fra vision til handling
Konferencens formål er at stimulere til erfaringsudveksling, samarbejde og netværksdannelse inden for u...

23-24 Public Health Science, Research Design and Researc
This is a course for those interested in conducting high quality research in Public Health. It gives you ...

26 Vidensforum for Brugerinddragelse i Sundhedsvæsene
Danske Patienter har taget initiativ til at etablere et fagligt vidensforum for brugerinddragelse i sundh...

Se hele kalenderen
 
PÃ¥ jobbet

Onkolog til overvågning af lægemiddelsikkerhed (10 timer/uge)
Lægemiddelstyrelsen, København S,

Aleris Privathospitaler søger speciallæger
Aleris Privathospitaler, Hele landet,

Afdelingslæge/1. reservelæge ved Klinik for Mani og Depression, De Psykiatriske Specialklinikker
Århus Universitetshospital, Risskov,

½ års vikariat som læge med enestående mulighed for at arbejde med neurologi i et tværfagligt miljø
Regionshospitalet Hammel Neurocenter,

Oversygeplejerske, Organkirurgisk og Karkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Anæstesi- og operationsafdelingen, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Kvindeafdelingen, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Ortopædkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Ledende overlæge, Karkirurgisk afdeling, Regionshospitalet Viborg, Skive
Regionshospitalet Viborg, Skive,

Lægemiddelkonsulent til Region Nordjylland
AstraZeneca, Region Nordjylland,

Lægemiddelkonsulent til Region Hovedstaden
AstraZeneca, Region Hovedstaden,

Stork IVF Klinik A/S søger lægelig chef til nyetableret klinik i København
StorkKlinik, København,

Faglig leder (læge) af Cancer i Praksis i Århus, Region Midtjylland
Cancer i Praksis (CiP), Århus,

Systematic is seeking Lead Clinical Advisor for Healthcare Sales
Systematic A/S, Århus,

Overlæge/klinisk professor
Syddanmark, Odense,

Clinical Research Specialist - with healthcare background
Ambu, Ølstykke,

Professorer til Lunds universitet
Lunds Universitet, Medicinska fakulteten,

Afdelingslæge med interesse for urogynækologi til Gyn./obst. afdeling i Sønderborg
Syddanmark, Sønderborg

Specialeansvarlig overlæge til Gynækologisk-Obstetrisk Afdeling i Sønderborg - Sygehus Sønderjylland
Syddanmark, Sønderborg

Har du hjertet med dig?
Syddanmark, Odense