Det nordjyske regionsråd har i dag godkendt et anlægsbudget på 11,7 millioner kroner til etablering og indretning af patienthotel på Aalborg Sygehus.
Den primære årsag til, at Aalborg Sygehus nu selv vil huse patienthotellet i stedet for at sende patienterne på hotel i byen, er, at nærheden skaber mulighed for at flytte et større antal patienter fra sengeafdelinger til patienthotellet.
Inden december i år bliver der derfor indrettet cirka 30 hotelværelser på Aalborg Sygehus, Afsnit Syd i en centralt placeret bygning på matriklen. I april 2013 bliver patienthotellets barselsafsnit etableret på Aalborg Sygehus, Afsnit Nord, Som i forvejen huser sygehusets svangre- og barselsafsnit.
Stor årlig besparelse
Regionsrådsformand Ulla Astman (S) havde gerne set en tidligere hjemtagelse af patienthotel-funktionen, men er trods det tilfreds med den nye aftale.
»Fem års erfaring med et eksternt hotel har vist, at det bedste er, at have patienthotellet tættere på sygehuset. Det har ingenting med Hotel Chagall at gøre men handler om, at patienterne giver udtryk for, at de i højere grad vil bruge patienthotellet, hvis det ligger på matriklen. Og med hjemtagning af patienthotellet får vi en årlig besparelse på 10 millioner kroner,« sagde Ulla Astman under regionsrådsmødet.
I dag lejer Region Nordjylland 50 værelser på Hotel Chagall på Vesterbro i Aalborg centrum.