Et lille opråb nedefra føjer nu endnu et punkt til listen af dilemmaer for Region Midtjyllands epj-ansvarlige. Børneafdelingen på Regionshospitalet Randers har bedt ledelsen om lov til at bruge den såkaldte Horsens-epj i stedet for den udskældte Århus-epj Columna, som resten af sygehusets afdelinger anvender.
Regionens ambition er at vælge et ud af fem epj-systemer fra de tidligere amter, og konsulentfirmaet Deloitte har i en evalueringsrapport udpeget Århus-epj’en som den eneste mulige overlever på længere sigt. Men problemerne med implementeringen af Århus-epj’en har været så store, at regionens politikere har givet den et halvt år til at vise mere lovende takter.
Deloitte skriver i rapporten om Columna, at »tidsforbruget til oplæring vil være stort, og at klinikerne vil skulle bruge relativt meget tid i hverdagen på dokumentation og informationshentning«, og at »der er stor usikkerhed om, hvordan den enkelte kliniker kan være sikker på, at det nødvendige overblik er opnået«.
Skærm og papir
Disse problemer får nu børneafdelingen på Regionshospitalet i Randers til at komme med et alternativt løsningsforslag. For at lette klinikernes arbejde håber ledende overlæge Rune Weis Næraa at få lov til at bruge den såkaldte Horsens-epj i den periode, hvor Columna stadig er under opbygning.
Børneafdelingen har en satellitfunktion i Horsens og haft lejlighed til på første hånd at sammenligne den med Århus-epj’en.
»Columna er måske nok et bud på fremtidens epj, men vi befinder os aktuelt i limbo mellem papir og skærm, og det er ikke særligt effektivt. Det er frustrerende for personale og patienter. Vi må forvente, at denne situation vil vare tre-fem år endnu, og derfor er det nærliggende at bruge Horsens-epj’en midlertidigt,« siger Rune Weis Næraa.
Han anbefaler i højere grad at adskille driften og udviklingsarbejdet med Columna.
»I øjeblikket hviler der et enormt pres på epj-organisationen på sygehusene i det tidligere Århus Amt, fordi en epj under udvikling samtidig er driftsbærende,« siger han. Så enkelt er det dog ikke, mener chef-læge Morten Noreng fra Regionshospitalet Randers.
»Det er ambitionen at belaste klinikerne mindst muligt, og derfor vil jeg tage et møde med børneafdelingen, hvor vi diskuterer, hvilke muligheder der er for at kombinere de enkelte systemer bedst muligt. Men der er en overordnet plan for epj, hvor vi er i gang med at teste klinisk proces i Columna, og den kører vi selvfølgelig videre med,« siger Morten Nor-eng.
Han peger på, at de enkelte sygehuse har ansvar for at udvikle Columna.
»Alle vil gerne have ét epj-system, der fungerer. Og det hjælper altså ikke bare at slukke lyset hos os og forvente, at det bliver tændt et andet sted,« siger Morten Noreng.
Dilemma
Århus-epj’en er delvis i drift, men stadig under udvikling, mens epj-systemerne fra Viborg og Horsens er velfungerende allerede i dag. Men firmaerne bag satser ikke på disse systemer på længere sigt.
Derfor står regionen i en svær situation med to ældre, men velfungerende systemer og ét system med potentiale, men som endnu ikke fungerer optimalt, forklarer it-chef Lars Gleerup fra Region Midtjylland. Han mener, at regionen på baggrund af Deloitte-rapporten bliver nødt til at give Århus-epj’en chancen for at vise sit værd.
Som det er tilfældet med børneafdelingen i Randers, kan et tæt samarbejde mellem forskellige hospitaler gøre det upraktisk at bruge forskellige epj-systemer, forklarer Lars Gleerup.
»På den ene side kan jeg godt forstå afdelingens ønske. Men på den anden side kræver det meget at indføre et andet epj-system for en periode på nogle år, og det kan desuden skabe nogle nye problemer andre steder i organisationen. Det er et dilemma, og derfor skal der være nogle meget gode grunde til at gøre det på nuværende tidspunkt,« siger Lars Gleerup.
Færre krav
Lars Gleerup ved dog godt, at klinikernes tålmodighed er ved at slippe op.
»Jeg kan sagtens forstå reaktionen fra klinikken, fordi afprøvningen af Århus-epj’en kommer i en periode, hvor arbejdspresset stiger. Vi er blevet enige om at tone lidt ned for kravene om at strukturere journalen, fordi vi er nødt til at levere resultater til klinikerne, så de også på den korte bane kan se fordelene,« siger Lars Gleerup.
Epj i Århus
- I 1999 begyndte det tidligere Århus Amt udviklingen af epj-systemet Columna, som senere er beskrevet som en ’Rolls Royce-model’, fordi ambitionen om integration og en journal baseret på strukturerede data er høj.
- Columna er blevet evalueret i to eksterne rapporter. Først i 2004 af Epj-Observatoriet, som påpegede problemer med uacceptabelt lange ventetider i integrationsplatformen. Senest i en rapport fra konsulentfirmaet Deloitte, som sætter spørgsmålstegn ved klinikernes overblik og tidsforbrug, men som udpeger Columna til bedste bud på fremtidens epj.
- Regionsrådet i Midtjylland har givet en frist til december, hvor politikerne bestemmer, om man i fremtiden skal satse på Århus-epj’en.
- Budgettet for udviklingen af Columna er flere gange blevet overskredet, og den samlede pris lyder nu på 300-350 mio. kr.
- Columna anvendes af godt 17.000 brugere på hospitalerne i det tidligere Århus Amt og afdelinger i Herning, Holstebro og Ringkøbing.