Det viser en britisk undersøgelse offentliggjort i tidsskriftet British Medical Journal.

Alexanderteknikken blev udviklet for ca. 100 år siden, og det grundlæggende i metoden er at en lærer underviser eleven – patienten – i hverdagens bevægelsesmønstre. Eleven lærer at undgå skadelige bevægelser, og erstatte dem med bedre alternativer.

I den aktuelle undersøgelse indgik 579 patienter med kronisk ondt i ryggen, der var i behandling inden for den britiske primærsektor. De blev fordelt til behandling inden for fire grupper: Konventionel behandling, massage, 24 lektioner i Alexanderteknik eller seks lektioner i Alexanderteknik. Halvdelen af deltagerne i hver gruppe fik desuden behandling med fysisk træning.

Forskerne konstaterer, at træning og lektioner i Alexanderteknik, men ikke massage, gav en vedvarende symptomlindring efter et år, målt efter den såkaldte ’Roland disability score’. Seks lektioner i Alexanderteknik efterfulgt af træning var næsten lige så effektivt som 24 lektioner.

Kilde