Balladen om placeringen af et vestjysk storhospital i Gødstrup uden for Herning har ikke rystet taburetten under regionsrådsformand Bent Hansen (S).
Ganske vist er socialdemokraterne gået tilbage med 4,1 procentpoint og har mistet et mandat, men det bliver opvejet af en fremgang for Socialistisk Folkeparti, som har vundet fire mandater. Dermed har de to partier et flertal i regionsrådet med 21 ud af 41 mandater.
Modstanden mod Gødstrup-løsningen har dog betydet, at Fælleslisten Vest kommer ind med to pladser i regionsrådet. Ikke overraskende har Fælleslisten især fået stemmer i de tre nordvestjyske kommuner. I Holstebro har listen således fået 43,2 pct. af stemmerne, mens den i Struer og Lemvig kommuner har fået henholdsvis 44.4 pct. og 34,3 pct af stemmerne. I alle tre kommuner har Socialdemokraterne og Venstre haft en tilbagegang på mellem 10 og 20 pct.
Tilbagegangen for Venstre i det nordvestjyske hjørne af regionen må ses som en reaktion på statsminister Lars Løkke Rasmussens klare udmelding til fordel for Gødstrup-løsningen, da Venstres medlemmer af regionsrådet oprindeligt havde ønsket, at det vestjyske storhospital blev placeret i Aulum.
Samlet set har Venstre mistet tre pladser i regionsrådet og har nu 11 mandater. Det Radikale Venstre, Enhedslisten og Kristendemokraterne har alle mistet et mandat, og af de tre små partier er kun de radikale repræsenteret i regionsrådet med et enkelt mandat. Dansk Folkeparti har vundet et mandat og har nu tre pladser i regionsrådet.
Om valgresultatet får betydning placeringen af det vestjyske storhospital afhænger af hvilke politikere, der får plads i regionsrådet, men det synes umiddelbart meget tvivlsomt. I hvert fald er fælleslistens to mandater blevet holdt helt udenfor konstitueringsaftalen, hvor et bredt flertal bestående af Socialdemokratiet, Socialistisk Folkeparti, Det Radikale Venstre, Det Konservative Folkeparti, Venstre og Dansk Folkeparti peger på, at Bent Hansen skal fortsætte som regionsrådsformand.
Link