Der er flere gode nyheder for lægemiddelindustrien i det regeringsgrundlag, som den nye S-R-SF-regering fremlagde i går.
Det mener koncernchef Ida Sofie Jensen fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
»Regeringens ambitioner om en ny erhvervs- og innovationsstrategi er spændende, og sammen med sundhedsområdet giver det nogle unikke muligheder for at udnytte danske styrkepositioner. Med en eksport, der er på vej til at runde 60 mia. kr. i 2011, er lægemidler en af Danmarks mest åbenlyse erhvervsmæssige styrkepositioner. Det skal vi forstå at udnytte,« siger Ida Sofie Jensen i en pressemeddelelse fra Lif.
På sundhedsområdet ser Lif positivt på udsigterne til øget fokus på rettidig udredning, behandling, rehabilitering og pleje af medicinske patienter, samt regeringens udmelding om at sætte nationale mål for danskernes sundhedstilstand de kommende 10.
På erhvervs- og forskningsområdet ser medicinproducenterne også lovende toner fra den nye regering.
»Vi har en fælles dagsorden med regeringen om at forme en vækst- og erhvervspolitik, der ser ud over de ministerielle grænser. Et sundhedsvæsen, der bygger på forskning og innovation, vil samtidig være det bedste afsæt for at skabe et sundhedsvæsen i verdensklasse,« lyder det fra Ida Sofie Jensen, som også glæder sig over, at regeringen lægger op til at styrke universiteternes muligheder for at langtidsplanlægge.
Mikkel Aabenhus Hemmingsen