På Gentofte Hospital betyder det ikke længere noget, om man kommer med hjerteproblemer mandag klokken 13 eller lørdag klokken 23.

Der er nemlig ikke længere nogen sammenhæng mellem dødelighed og komplikationer og tidspunktet for indlæggelse, viser erfaringerne med en ny vagtfordeling blandt hjertelægerne, skriver Berlingske Tidende.

Hvor det for andre specialer og hospitaler typisk er unge læger, der er på arbejde i døgnets ydertimer, har Gentofte siden 2005 fordelt de skæve vagttider ligelidt blandt unge og ældre hjertelæger, sådan at der altid er en erfaren hjertelæge på vagt.

»Jeg er stensikker på, at vi giver en bedre behandling i dag, end vi gjorde før omorganiseringen. Nu tilbyder vi højt uddannede specialister til de akut syge, uanset hvornår på døgnet de kommer ind. Det kan ikke undgå at smitte af på kvaliteten,« siger ledende overlæge på hjerteafdelingen Jan Kyst Madsen til avisen.

Unge læger tager imod
I dag bliver erfarne reservelæger, der tidligere havde været vant til at få deres nattesøvn, sat på vagt på alle tidspunkter af døgnet, og overlægerne er kommet på tilkald og måtte vænne sig til aldrig at være mere end 30 minutter væk, når det var deres tur til at stå til rådighed, skriver Berlingske Tidende.


Erfaringerne fra hjerteafdelingen er offentliggjort i tidsskriftet Circulation.

I sidste uges nummer af Ugeskrift for Læger viste en undersøgelse, at de læger, der står i forreste led på landets akutmedicinske afdelinger og modtager langt de fleste patienter, i gennemsnit kun har 2,8 måneders erfaring.

Samtidig modtog de unge »lav grad af supervision i håndteringen af akutte me­dicinske patienter.«

Regioner lover ændringer
Det har fået Regioners formand, Bent Hansen (S), til at love, at der i løbet af senest to år, vil blive rettet op på det.

Men det bliver en svær opgave, forudsiger overlæge Jan Kyst Madsen fra Gentofte.

»Hjertespecialet er et højprestige område. For os var det ikke et problem at skaffe læger og sygeplejersker, da vi omlagde vores arbejdsrutiner. Men det kan det være andre steder i landet og inden for andre specialer – herunder akutområdet generelt,« siger han.

Kilde