Medicintilskudsnævnet er blevet udvidet med en forbrugerrepræsentant. Posten tilhører direktør for Astma og Allergi Danmark Thorkil Kjær, som for første gang deltog i Medicintilskudsnævnets møde 25. september.

Thorkil Kjær er indstillet af Danske Patienter og er valgt ud af de fire-fem forslag til forbrugerrepræsentanter, som Sundhedsstyrelsen har modtaget. Thorkil Kjær er, ligesom de øvrige syv medlemmer i nævnet, udpeget for fire år ad gangen.

Mogens Laue Friis foreslog for et års tid siden til daværende sundhedsminister Bertel Haarder (V), at der skulle være en forbrugerrepræsentant i nævnet, fordi han mener, at det er vigtigt, at patienternes interesser også er repræsenteret i nævnet.

»Alle andre tilskudsmyndigheder i Norden har forbrugerrepræsentanter, så det syntes jeg også, at vi skulle have. Nu er loven og bekendtgørelserne lavet om, og vi har kunnet have en repræsentant med for første gang. Vores arbejde drejer sig om patienter – det er vores hovedfokus, at patienterne får den rigtige medicin til den rigtige pris. Medicintilskudsnænvet er overordnet set et lægefagligt nævn, men der er også en repræsentant for dem, der har pengene – Danske Regioner – og nu er der også en for patienterne,« siger Mogens Laue Friis.

På mødet den 25. september færdiggjorde Medicintilskudsnævnet høringsnotatet for tilskudsstatus for opioider og rettede i indstillingen for tilskudsstatus for antibiotika som følge af, at Sanofi for knapt en måned siden satte prisen ned på metronidazol-midlet Flagyl 400 mg og på den måde bevarede sit tilskud.

Herudover er Medicintilskudsnævnet gået i gang med revurderingen af tilskud til epilepsimedicin. Revurderingen vil omfatte lægemidler i ATC-gruppe N03 samt diazepam rektalvæske (N05BA01), clobazam (N05BA09) og nitrazepam (N05CD02). Nævnet har modtaget bidrag fra bl.a. Dansk Epilepsiforening og Dansk Epilepsi Selskab og har bedt Sundhedsstyrelsen om tal for forbruget af epilepsimedicin.