Hovederne kommer til at rulle på Herlev Hospital, når sygehusledelsen på onsdag gennemfører en massefyring af personalet.
160 personer får besked om, at de ikke længere har en fremtid på Herlev, og ingen faggrupper eller afdelinger går fri.
»Direktionen har lagt op til, at der ikke kun bliver skåret fra bunden af pyramiden, men langs pyramiden. Det betyder, at fyringerne ikke kun rammer plejepersonalet men også læger og overlæger,« siger Camilla Rathcke, fællestillidsrepræsentant for sygehusets Yngre Læger.
Derudover vil flere stillinger ikke bliver genbesat, ligesom nuværende stillinger vil blive nedlagt i forbindelse med naturlig afgang. Alt i alt betyder besparelserne, at Herlev får cirka 500 færre ansatte.
Mat stemning
Hospitalsledelsen orienterer medarbejderne på et stormøde på onsdag, og derefter vil de 160 fyrede blive kaldt til samtale med deres leder.
Samtlige ansatte vil efterfølgende bliver orienteret om, hvordan fyringerne vil påvirke netop deres arbejde.
Camilla Rathcke kalder stemningen blandt de ansatte for »mat«.
»Folk har været villige til spille med på nogle politisk besluttede betingelser, med forventninge om, at så ville der nok kommer nogle penge fra regionen. De er frustrede over, at det her bliver resultatet, og vi kommer til at betale denne her pris,« siger hun.
Det er blandt andet indførslen af Kræftpakke II, der har givet ekstra travlhed på sygehuset.
På to år har personalet gennemført 30 pct. flere behandlinger, og 40 pct. flere patienter har været gennem hovedindgangen. Uden at det har betydet flere penge fra regionen.
På kanten af det forsvarlige
Uden udsigt til at antallet af patienter bliver mindre, så vil nedskæringerne få konsekvenser for alle faggrupper, hvor blandt andet den enkelte sygeplejerske og SOSU-assistent får flere patienter at tilse.
Og når der samtidig også vil værre færre læger, så kan det ikke undgåes, at det kommer til at gå ud over patienterne, mener Camilla Rathcke.
»Det kommer til at ligge på kanten af hvad der er sundhedsfaligt forsvarligt,« siger hun.