Kirurgi er mere effektivt end behandling med stent for at reducere risikoen for blodpropper i hjernen eller død blandt patienter med åreforkalkning i halspulsåren. Det viser en undersøgelse offentliggjort i tidsskriftet The Lancet.
Kirurgi er standardbehandlingen ved carotisstenose, forsnævringer i halspulsåren, som er en af de mest almindelige årsager til hjerneblodprop. At udvide carotis med en stent er en alternativ behandlingsmetode og et mindre indgreb med potentielt færre bivirkninger, men tidligere undersøgelser har ikke kunnet påvise, om stentning er lige så effektiv som kirurgi.
I undersøgelsen blev ca. 1.700 patienter med carotisstenose fordelt til enten kirurgi eller stent og fulgt i fire måneder derefter. Undersøgelsen viste, at patienter med stent havde signifikant højere risiko for hjerneblodprop, død og hjerteblodprop i relation til behandlingen: 8,5 pct. mod 5,2 pct. ved kirurgi. De første 30 dage var risikoen for blodprop i hjernen næsten dobbelt så stor blandt stentpatienterne.
Forfatterne bag undersøgelsen konkluderer, at kirurgi er en mere effektiv og sikrere behandlingsmetode end stent til patienter med carotisstenose.
Kilde