Det udvidede frie sygehusvalg er en patientrettighed, og det har aldrig været tænkt som et værktøj til at effektivisere sundhedvæsenet.

Sådan lyder essensen af statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) forsvar, efter Rigsrevisionen i dag kritiserede, at han som sundhedsminister i 2006 ikke udnyttede alle muligheder for at presse privathospitaler til at levere ydelser til lavere priser.

»Det udvidede frie sygehusvalg handler om at give patienterne en rettighed til at vælge køen fra. Hverken mere eller mindre. Ved siden af den patientrettighed, er der selvfølgelig løbende behov for at effektivisere sygehusvæsenet. Det har bare intet med det udvidede frie sygehusvalg at gøre,« skriver Lars Løkke Rasmussen på sin Facebook-profil.

Ifølge Lars Løkke Rasmussen har amterne – og siden regionerne – haft den nødvendige frihed til at lave store klump-udbud, hvor man udvidede sin egen kapacitet gennem tilkøb af f.eks. 500 hofteoperationer og 1.000 knæoperationer for på den måde at presse både ventetid og pris ned.

»Tværtimod har regeringen igen og igen understreget, at det udvidede frie sygehusvalg er en betinget rettighed. Den får man kun, hvis det offentlige – enten selv eller via aftale med de private – ikke kan levere hurtig behandling. Jo mere fordomsfri man er i samspillet mellem offentligt og privat, desto længere rækker pengene. Desto mere behandling kan der tilbydes. Og desto færre patienter får brug for det udvidede frie valg,« skriver statsministeren.

Venstres finansordfører Tina Nedergaard (V) erkender, at det var nødvendigt at  betale en høj pris for at lade privathospitalerne behandle patienter, som havde stået for længe på ventelister i det offentlige sygehusvæsen.

»Jeg tager selvfølgelig til efterretning, at Rigsrevisionen vurderer sådan, men de har set bort fra, at vi ikke kunne have lavet et udvidet frit sygehusvalg, hvis ikke vi lavede en ordentlig pris til at få nogen ud på markedet. Vi skulle have et marked, som var stort nok til at vi reelt kunne tilbyde patienterne frit valg og skabe den konkurrence som gav effektiviseringer i det offentlige sygehusvæsen,« siger hun til Berlingske Tidende.

Link