Danske hospitalers radiologiske afdelinger er i gang med at tage ny teknologi i brug, som kan reducere den stråledosis, patienterne får ved en ct-skanning.

Philips har allerede installeret en ny form for dosisreducerende teknologi kaldet iDose på 16 ct-skannere på 15 danske sygehuse og har bestilling på opgradering af yderligere 16 ct-skannere i løbet af 2011.

Og indførelsen af ny teknologi, som kan reducere stråledosis, er blevet en af de helt store konkurrenceparametre for leverandørerne af ct-skannere, mener overlæge Elisabeth Lassen fra Rigshospitalets radiologiske klinik.

»Som radiologer arbejder vi altid efter at kunne bruge den lavest mulige stråledosis, hvor vi samtidig kan opnå højest mulig billedkvalitet. Lavest mulig stråledosis er altid en parameter, vi køber ct-skannere ind efter, og derfor er det også noget, alle firmaerne bruger som konkurrenceparameter,« siger Elisabeth Lassen.

Muligheden for at kunne bruge lave stråledoser ved ct-skanning har især betydning, når unge patienter skal have lavet gentagne ct-skanninger, f.eks. i forbindelse med kræftdiagnostik. Men også i forbindelse med den stadig mere udbredte anvendelse af ct-skanninger til hjerteundersøgelser er lavere stråledoser af stor betydning.

Radiologer og kardiologer vil nødig udsætte hjertepatienter for større stråledoser, og derfor kan indførelsen af dosisbesparende teknologi flytte grænserne for, hvornår lægerne vil anbefale en ct-skanning.

Lav dosis – samme billedkvalitet

Brugen af hjerte-ct er på relativt få år blevet udbredt til 15 hospitaler i landet, og en del af denne hurtige udbredelse hænger sammen med muligheden for at lave undersøgelser med lavere stråledoser, mener overlæge Axel Diederichsen, kardiologisk afdeling på Odense Universitetshospital, der er formand for en arbejdsgruppe om ’cardiac imaging’ under Dansk Cardiologisk Selskab.

»Hjerte-ct var tidligere forbundet med en relativt stor stråledosis. Nu kan vi lave sikre, hurtige og præcise undersøgelser med langt lavere doser. For fem år siden brugte vi 25 milliSievert, for to år siden 15. Nu bruger vi 5-6 milliSievert, og med de nyeste skannere er vi nede på 1-2 — stadig med den samme billedkvalitet, som med den langt højere dosis, vi brugte før,« siger Axel Diederichsen.

Udbredelsen af hjerte-ct med lav stråledosis har betydet, at kardiologerne nu tør undersøge nye patientgrupper med metoden. Det gælder bl.a. patienter med sygdom i en aortaklap, patienter, der skal have beskrevet hjertets vener i forbindelse med indsætning af pacemaker, og patienter med medfødte hjertesygdomme, hvor en beskrivelse af patientens hjerteanatomi er relevant.

Statens Institut for Strålehygiejne har opgjort, at to tredjedele af den samlede strålingsdosis fra røntgenundersøgelser per person i Danmark stammer fra ct-skanninger.