Det bliver sværere for kirurger at operere videre på trods af et forbud, hvis regeringens patientsikkerhedspakke bliver godkendt af Folketinget.
Sådan skriver sundhedsminister Astrid Krag (SF) i et skrifteligt svar til Liselott Blixt (DF), som har spurgt til en sag fra Glostrup Hospital, hvor en kirurg gennemførte en planlagt rygoperation, selv om kirurgen havde fået et forbud mod at operere. Selvom patienten efterfølgende døde, blev kirurgen aldrig indberettet til Sundhedsstyrelsen.
Sådanne situationer må ikke forekomme, mener regeringen, og en del af den foreslåede patientsikkerhedspakke vil derfor sætte fokus på, at ledelse og kolleger bliver bedre til at indberette læger med manglende kompetencer, som ikke er i forvejen er offentligt tilgængelige i form af eksempelvis kritik i patientklagesystemet eller en tilsynssanktion af Sundhedsstyrelsen.
»Det er klart, at vi selvfølgelig ikke kan leve med, at en læge, der af sine overordnede har fået pålæg, forbud og lignende kan sige op og derefter begynde at operere patienter på et andet sygehus, uden at den nye arbejdsgiver har kendskab til de tidligere alvorlige problemer, der har været grundlaget for den tidligere arbejdsgivers pålæg,« skriver Astrid Krag.
I regeringens Patientsikkerhedspakke indgår blandt andet flere såkaldte whistleblower-tiltag, der skal gøre læger opmærksomme på deres mulighed for at indberette kolleger, der er til fare for patienterne.
Blandt andet vil Sundhedsstyrelsen efter engelsk forbillede lave en pjece, der henvender sig læger og andre sundhedspersoner om, hvornår det er rigtigt at involvere styrelsen.
Mikkel Aabenhus Hemmingsen