Der er millioner at spare for Region Nordjylland, hvis Aalborg Universitet får godkendt ønsket om en lægeuddannelse.
Det mener rektor Finn Kjærsdam, der forventer, at der vil kunne barberes 40 millioner kroner af udgifterne til løn til regionens læger.
»Lønniveauet for læger i Nordjylland er højere end gennemsnittet for hele landet. Det hænger sammen med lægemanglen i regionen, så en lægeuddannelse vil kunne sænke lønnen til landsgennemsnittet. Dermed vil regionen kunne spare godt 40 millioner kroner om året,« siger han til Nordjyske Stiftstidende.
Finn Kjærsdams udregning bygger på tal fra Det Fælleskommunale Løndatakontor, der viser, at læger i Nordjylland brutto tjener 65.513 kroner om måneden, mens tallet for hele landet er 62.732 kroner.
Hvis den forskel ganges med 12 måneder samt med antallet af læger i regionen (1208) bliver facit lige over 40 millioner kroner, skriver Nordjyske.
»De penge kan så bruges til at yde en bedre service til brugerne,« siger Finn Kjærsdam til avisen.
Afgørelse om studie snart klar
Spørgsmålet om en nordjysk lægeuddannelse forventes at blive afgjort inden for den nærmeste fremtid.
På fredag tager Akkrediteringsrådet stilling til, om Aalborg Universitet skal godkendes til at uddanne læger på kandidatniveau. Rådet har tidligere sagt ja til studiets første tre år – bachelordelen.
Hvis Rådet giver sin støtte til planerne fra Aalborg, så kan kun videnskabsminister Helge Sander (V) stikke en kæp i hjulet.
Han kan nemlig stadig nedlægge veto, hvis han vurderer, at en ny uddannelse strider mod samfundsmæssige og økonomiske interesser.
Men det bør ikke være aktuelt, mener Finn Kjærsdam, for der venter nemlig ikke nogle yderligere store udgifter for at oprette lægestudiet. Universitetet har nemlig allerede laboratorier og andre faciliter klar til at huse et medicinstudie.
»Det er vigtigt, at nordjyderne får at vide, at en lægeuddannelsen på AAU ikke vil koste landsdelen, tværtimod,« siger Finn Kjærsdam til Nordjyske Stiftstidende.