Forskere ved University of Leicester har i samarbejde med mediko-teknisk firma i Singapore udviklet et nyt apparat, som kan måle blodtrykket i hovedpulsåren tæt på hjertet.
Fordelen ved den nye metode er, at det giver en mere måling end den traditionelle metode med en manchet om armen. Især hos unge mennesker kan det blodtryk, som bliver målt i armen, være højere end blodtrykket tættere på hjertet.
Professor Bryan Williams, der har stået i spidsen for forskningen på University of Leicester, føler sig overbevist om, at det nye apparat kan ændre den kliniske praksis, som har været gængs i mere end et århundrede.
»Det er svært at argumentere imod, at blodtrykket målt tæt på hjertet og hjernen er mere relevant i forhold til at vurdere risikoen for slagtilfælde og hjertesygdommen end trykket i armen,« siger han i en pressemeddelelse fra universitetet.
Han forventer dog ikke, at det nye apparat øjeblikkeligt vil ændre alle lægers arbejdsmetode.
»Yderligere undersøgelser vil vise, om den nye målemetode er at foretrække i alle tilfælde, eller om den skal bruges i udvalgte tilfælde for at afgøre, om behandling er nødvendig eller ej, eller om allerede igangsat behandlingen virker optimalt,« siger Bryan Williams.
Det nye måleapparatur består af en enhed på størrelse med et armbåndsur, som spændes rundt om håndleddet. Sensoren kan udover pulsen også måle pulsbølger, som herefter ved hjælp af metamatiske modeller kan omregnes til blodtryk hovedpulsåren.
Selve apparatet er udviklet af mediko-firmaet HealthStats i Singapore, og findes både i en version til sygehuse og i en mindre avanceret version, som evt. kan bruges i almen praksis. Målemetoden giver også mulighed for, at patienter kan få målt deres blodtryk over længere periode, så forstyrrende faktorer som ophidselse og anstrengelse kan udelukkes.
Kilde