En ny evalueringsrapport konkluderer, at personalet på Regionshospitalet Randers generelt giver en positiv vurdering af epj-systemet Columna.
»Evalueringen viser, at den gennemsnitlige tilfredshed er over middel og personalet har store forventninger til, at systemet i fremtiden vil komme patienter, personale og hospital til gode,« siger kontorchef Mette Kjølby fra MTV og Sundhedstjenesteforskning, Center for Folkesundhed, Region Midtjylland i en pressemeddelelse fra Region Midtjylland.
Regionshospitalet Randers har siden 1. februar været i en pilottest, som skulle basis for en beslutning om, hvorvidt Columna var brugbart som en fælles epj-løsning for de midtjyske hospitaler. Evalueringsrapporten tager udgangspunkt i arbejdet med EPJ på Medicinsk Afdeling og Akutmodtageafdelingen, da det var de førte afdelinger til at tage systemet i brug.
Ifølge rapporten oplever personalet, at EPJ-systemet generelt understøtter deres kliniske hverdag og deres arbejdsgange, selvom mange oplever, at systemet gør det svært at skaffe sig et overblik over den enkelte patient.
Sidste år gennemførte regionens overlægeråd deres egen evaluering af den daværende udgave af Columna, som var taget i brug på hospitaler i det tidligere Århus Amt.
Evaluering viste en massiv utilfredshed med især svartider og driftsforstyrrelser, som betød, at brugerne ofte brugte lang tid med at vente på systemet.
»I det system, der nu er rullet ud i Randers, oplever brugerne ikke svartider og driftssikkerhed som et problem. Men ifølge vores evaluering, er det stadig et problem, at eksempelvis røntgenbilleder og andre prøvesvar ikke er integreret i epj’en,« siger Mette Kjølby.
Politikerne i Midtjylland skal på et regionsrådsmøde 19. juni tage stilling til, om Columna skal vælges som fælles midtjysk epj-system.
Link
EPJ-status