Region Sjællands planer om at modernisere Slagelse Sygehus er så langt fremme, at de ikke kan stoppes af en nedadvent tommelfinger fra det såkaldte Juhl-udvalg om fordelingen af 25 mia. kr. til nyt sygehusbyggeri. Det mener Regionsformand Kristian Ebbensgaard (V) fra Region Sjælland som opfordrer regeringen til at sikre en bedre balance i fordelingen af statens milliardtilskud.
»Vi føler bestemt ikke, at der er grund til, at vi skal gøre det her forfra. Vores sygehusplan er resultatet af et meget grundigt arbejde med at udvikle vores sygehuse med respekt for de geografiske forhold der præger regionen,« siger Kristian Ebbensgaard.
Han kalder det uacceptabelt, at ekspertpanelet går imod den sygehusplan, Regionsrådet har vedtaget.
»Vi bliver sat bagud. Hvis regering og folketing vælger at læne sig op ad panelets anbefalinger, vil det bremse regionens muligheder for at udbygge og modernisere vores sygehuse,« siger han.
Han konstaterer, at Region Sjælland har et lige så stort behov for at få investeret i nye sygehuse, som de regioner der har fået milliardtilskud til moderniseringen af deres universitetssygehuse.
»Det havde været så nemt for ekspertudvalget at sige ok for udbygningen af Slagelse Sygehus. Nu har de indstillet at der bliver givet tilskud til en samling og moderniseringen af psykiatrien på Slagelse Sygehus, men hele det projekt skal ses i sammenhæng med udbygningen af somatikken,« siger Kristian Ebbensgaard.
Region Sjælland har i sin indstilling til udvalget regnet med investeringer for i alt 7,7 mia. kr. De 6,4 mia.kr. skulle gå til et nyt sygehus i Slagelse og en omfattende modernisering af Næstved Sygehus. Udvalget anbefaler, at regeringen kun giver et investeringsbeløb på 300 mio.kr. til en opstart af moderne akutsygehus i Slagelse og giver 1,05 mia. kr. til regionens plan for samlingen af psykiatrien på Slagelse Sygehus.
Kristian Ebbensgaard mener, at rapporten er udtryk for en kraftig centralisering, som primært favoriserer de store universitetshospitaler. Det er en prioritering, som forudsætter, at både befolkning og arbejdskraft flyttes over lange afstande for enten at blive behandlet eller komme på arbejde. Hvis det står til panelet, skal en række af regionens sygehuse nedlægges.
Region Sjælland søgte endvidere om 1, mia.kr. til Psykiatrien. Ekspertpanelet anbefaler, at disse penge stort set bevilges. Hvis regeringen følger panelets anbefalinger, kan regionens Psykiatriplan gennemføres, og der bliver bygget et nyt stort psykiatrihospital i Slagelse.
»Det er vigtigt at understrege, at rapporten er panelets anbefalinger. Det er op til regeringen at vurdere, hvordan man vil beslutte at fordele investeringerne til sygehusbyggeri i Danmark. Alle regionerne skal nu have lejlighed til at drøfte bevillingerne med regering og folketing. Det er regionsrådene, der sammen med regering og folketing har ansvaret for at landets sygehusvæsen er velfungerende og i stand til at klare de kommende års krav om kvalitet i behandlingen af alle landets borgere,« siger Kristian Ebbensgaard.
Her er rapporten