Chefredaktør Kristian Lund kritiserer på lederplads i Dagens Medicin Lægeforeningen for ikke at turde gribe fat i, at læger skal blive bedre til at indberette bivirkninger ved medicinsk udstyr.

Den konkrete anledning til hans kritik er, at professor Gunnar Lose i bl.a. en kronik i Ugeskrift for Læger (og i et interview i Dagens Medicin, red.) har efterlyst, at myndigheder og læger bliver meget mere opmærksomme på bivirkninger ved medicinsk udstyr.

Kritikken fra chefredaktøren er helt uberettiget. Lægeforeningen har fra start og i talrige medier understreget, at læger skal være meget opmærksomme på at indberette bivirkninger. En artikel fra Ritzau, som har været bragt i mere end 20 medier, har overskriften: ’Læger: Vi skal indberette flere fejl’.

Lægeforeningen deltager også meget gerne i et samarbejde med Sundhedsstyrelsen om at styrke indberetning af bivirkninger ved medicinsk udstyr. Det har vi tidligere gjort med et godt resultat på lægemiddelområdet.  

 

MEN DET BURDE også være klart, at indberetninger ikke kan stå alene. Lægeforeningen har derfor også opfordret danske sundhedsmyndigheder til at reagere hurtigt, når deres amerikanske kolleger advarer mod brug af et underlivsnet. På samme måde er vi engagerede i, at udstyr er sikkert at tage i brug fra start. Det holder ikke længere at regulere et område, som om medicinsk udstyr alene er slanger og kanyler. Medicinsk udstyr omfatter også meget avanceret udstyr, som indopereres i patientens krop. 

Sagen om skadelige metalhofteproteser, som trak overskrifter ved årsskiftet, ville aldrig have fået det omfang, som den fik, hvis produktet var ordentligt afprøvet. Afprøvningen af medicinsk udstyr kan af flere grunde ikke skrues sammen præcis som på lægemiddelområdet, men kontrollen skal være lige så stram. Jeg undrer mig faktisk over, hvordan Dagens Medicin chefredaktør kan mene, at vi som læger ikke skal arbejde for større sikkerhed her.