Han er for længst spillet ud af det sundhedspolitiske scenarium, alt imens jeg fortsat en gang om måneden har kunnet exprimere en hudorm, klemme en bums ud eller ligefrem incidere en byld i sundhedsvæsenets sande ansigt.

Jeg vil tillade mig at gøre status over min stikpilletrilning. Jeg kan konstatere, at jeg i de seneste seks år har fået flere, overvejende positive refleksioner fra gode kolleger og sundhedspolitikere end i mine seks år som formand.

  • En stikpille om yngre lægers videreuddannelse vedrørende den forkætrede fireårsregel og konvertering fra 18 måneders turnus til 12 måneders basisuddannelse gav anledning til en forespørgsel til sundhedsministeren.
  • En stikpille vedrørende muligheden for at udstyre demente plejehjemsbeboere med en GPS-chip, frem for at lade dem bevare deres personlige frihed til at dø i vinterkulden, ser nu ud til at vinde politisk gehør.
  • En stikpille om 18-åriges pligt til et aktivt fravalg (formodet tilsagn) som organdonor har nu fået flere politiske fortalere, og forslaget afvises nu ikke længere med hjernedød mangel på refleksion.
  • Flere stikpiller omhandlende influenzavaccinationer i praktiserende lægers regi, når det gælder risikopatienter, har næppe skadet vores medvirken i relation til sidste års vaccinationsindsats mod H1N1 A-influenzaen. Indsatsen affødte rosende ord om almen praksis fra selveste Sundhedsstyrelsens direktør.
  • En stikpille om uomgængeligt ubegrundede sygemeldinger medførte et beskedent bidrag til sprogfornyelsen: En ’Jeppe Kofod-erklæring’. Dagen efter offentliggørelsen af denne stikpille blev samme Jeppe Kofod på forunderlig vis erklæret rask. Pillen havde virket.

Inden dette bliver usmageligt selvsmagende for min smag, skal jeg ærligt og ærgerligt erkende, at der er en del problemstillinger, jeg har peget på, der fortsat er uløste. Blandt andet, at overenskomstforhandlingerne mellem PLO og Danske Regioner er sat på pause.

Når man påtænker den rolle, som almen praksis er tiltænkt i det kommende centraliserede sundhedsvæsen, er det komplet uforståeligt og politisk håndværk, der i betænkelig grad minder om byggesjusk af værste skuffe.

Derfor er det mig en oprigtig glæde at erfare, at en nybagt afgået formand for PLO har indvilget i at overtage denne platform for ucensurerede menings-tilkendegivelser vedrørende det danske sundhedsvæsen.

Tag godt imod Michael Dupont og tak for opmærksomheden!
 

Michael Dupont afløser Jørgen Lassen

Efter seks år som fast klummeskribent i Dagens Medicin har Jørgen Lassen valgt at stoppe. Og som det også fremgår af Stikpillen, har en anden eks-PLO-formand, Michael Dupont, sagt ja til at tage over.

Dagens Medicin takker for Jørgen Lassens indsats og byder Michael Dupont velkommen!

Michael Duponts første stikpille vil kunne læses her 17. september.