Trods indførslen af Kræftpakkerne og et generelt fokus på på hurtigere diagnostik, så venter mange kræftpatienter stadig for længe på behandling.
Det viser nye tal fra Sundhedsstyrelsen og Danske Regioner, der har kigget nærmere på 11 kræftformer.
Tallene viser generelt kortere ventider, men inden for otte af de 11 kræftformer venter flere end 25 pct. længere end kræftpakkernes anbefalinger.
»Jeg vil gerne anerkende den fremgang, som de nye tal viser. Det er godt, at der nu begynder at blive gnavet af ventetiderne. Men der altså ikke godt nok, at 1 ud af 4 patienter med den meget aggressive hoved- halskræft må vente to måneder eller mere på at komme i behandling. Selvom ventetiden på prostataområdet er faldet en måned, venter hver fjerde mand stadig næsten 100 dage, fra han går til lægen, til behandlingen begynder,« siger Kræftens Bekæmpelses direktør Leif Vestergaard Pedersen til cancer.dk.
Der er dog også gode nyheder gemt i talmaterialet. For selv for de patienter, der venter længst fra henvisning til syghusbehandling, er ventetiden faldet i perioden fra 1. halvår 2006 til 2. halvår 2010. Og generelt er de mediane ventetider også faldende inden for flere kræftformer.
»De seneste år har vi set en utrolig positiv udvikling på kræftområdet. At vi får kortere forløbstider trods flere patienter, ser jeg som et tegn på, at indsatsen for alvor virker Samtidig er vi blevet hurtigere til at diagnosticere de svære tilfælde, hvor folk har uklare symptomer. Den udvikling forstærker vi i takt med etablering af de nye diagnostiske enheder på sygehusene,« siger Bent Hansen (S), formand for Danske Regioner i en pressemedelelse.
Hurtigst er behandlingen for modermærkekræft, hvor den mediane ventetid fra henvisning til behandling er blot 7 dage. Omvendt er medianventetiden for mænd med kræft i kønsorganerne 63 dage.
Ventetid 2. kvartal 2010 (median)
Tal i parentes angiver ventetid 1. kvartal 2006
- Brystkræft: 26 dage (28)
- Hæmatologiske kræftformer: 35 dage (45)
- Kræft i blæren og nyre: 32 dage (37)
- Kræft i hjernen: 25 dage (26)
- Kræft i hoved og hals: 34 dage (56)
- Kræft i kvindelige kønsorganer: 26 dage (28)
- Kræft i mandlige kønsorganer: 63 dage (86)
- Kræft i tyk- og endetarm: 26 dage (34)
- Kræft i øvre mave og tarm: 37 dage (38)
- Lungekræft: 38 dage (56)
- Modermærkekræft i hud: 7 dage (18)
Kilde
Mikkel Aabenhus Hemmingsen