Mavesårs-præparatet misoprostol (Cytotec) gives oftere og oftere til fødende kvinder i udviklingslande som forebyggende middel mod postpartum blødninger (PPH).

Men selvom præparatet står på WHOs liste over ’essential drugs’, så viser en gennemgang af 172 studier, offentliggjort i tidsskriftet Journal of the Royal Society of Medicinat der ikke er nogen evidens for dets effekt mod PPH. Der er derimod tale om en fejlagtig anvendelse af lægemidlet.

Forskerne undersøgte 172 studier, der omhandlede misoprostols forebyggende virkning mod PPH, og fandt, at kun seks studier, der indeholdt tilstrækkelig information til at kunne drage nogle konklusioner. Og alle seks studier kunne ikke påvise at misoprostol var effektiv.

PPH kan få alvorlige følger, specielt i udviklingslande og steder, hvor fødsler sker uden for hospitalsregi. WHO estimerer, at 25 pct. af alle dødsfald, der indtræffer i forbindelse med fødsler skyldes blødninger.

Forskerne pointerer, at den bedste måde at forhindre PPH er at forebygge anæmi (blodmangel), og en god hygiejne under fødslen. Misoprostol anvendes ikke under fødslen i vestlige lande, men præparatet bliver skubbet hårdt frem af medicinalindustri og sundhedsvæsenet i mange udviklingslande, hvor det især benyttes ved hjemmefødsler.

Forskernes konklusion er, at misoprostol ikke har nogen forebyggende effekt mod PPH, at det ikke bør gives ved fødsler, at det bør fjernes fra WHO’s essential drug list, og at man i stedet bør forbedre de primære sundhedssektorforhold fremfor at tro, at en pille kan forebygge PPH.

Journal of The Royal Society of Medicine, Online: Rethinking WHO guidance: review of evidence for misoprostol use in the prevention of postpartum haemorrhage