Et nyt samarbejde mellem forskere og virksomheder har gjort det muligt at bruge gamle vævsprøver i forskningssammenhæng. Hidtil har vævsprøver, der er indstøbt i paraffin, ikke kunnet bruges medicinsk forskning i større skala. Det er et forskningssamarbejde støttet af Højteknologifonden siden 2010 godt på vej til at ændre på.
AROS Applied Biotechnology og CLC Bio har sammen med forskere fra Aarhus Universitet udviklet metoder, der har gjort det muligt at analysere paraffinindstøbte vævsprøver, der er to år gamle.
Resultaterne er offentliggjort på en konference for internationalt førende forskere på området, og projektet arbejder nu på vævsprøver, der er ældre end to år. Næste mål er, at teknologierne skal kunne anvendes på væv, der er 20 år gammelt.
Resultaterne åbner for, at forskerne kan skræddersy behandlinger af den enkelte patienter ved at undersøge sygdomsudvikling og behandlingsforløb over mange år.
Projektet er ledet af Århus virksomheden AROS Applied Biotechnology A/S, der i mere end 10 år har været blandt de internationalt førende udbydere af avancerede genetiske analyser til medicinalindustrien og ledende forskningsinsitutioner.
»Der er stor interesse hos vores kunder for at kunne bruge det materiale, der ligger gemt i de paraffinindstøbte prøver. Det har allerede nu resulteret i flere nye ordrer,« siger administrerende direktør i AROS, Brian Sørensen, i en pressemeddelelse fra Højteknologifonden.
Højteknologifonden har for to år siden investeret 13 millioner kroner i forskningssamarbejdet, som løber til 2013.